|
Júniusi körlevél
Kedves Önkéntes Társam!Szeretettel köszöntelek!
A karanténunk elballagott. Megváltozott, s megváltozik köröttünk a világ. Talán sejthetőek a kontúrjai.
A kórházi szolgálatunk biztos, szilárd összekötő szálként épült a közösségünkbe. Felelősséggel átitatott, stabil, harmonikus kötődés jellemezte a kapcsolatunkat évtizedeken át a kórházi kezelésre szoruló gyermekekkel. Ez a kötődés könyörtelenül, s kivédhetetlenül fellazult.
A látogatási tilalom feloldására sor került. A keretei mindenekelőtt a családtagok számára adnak lehetőséget a szerető kapcsolattartásra. Az ágyszínházi szolgálat bensőséges, meghitt, oldott s részben közösségi jellegét viszont nem tudjuk beilleszteni a látogatási előírások kötelezettségei közé. Önkéntes vállalásunk továbbra sem indítható. Sajnos. Talán-talán szeptemberben.
Legyen a nyarunk napfényes, éltesse a reményünket.
Budapest, 2020. június 17. minden jót, s jó egészséget kívánok Géza
2020-06-17
|
|
Áprilisi körlevél
Kedves Önkéntes Társam! Szeretettel köszöntelek!
A karanténba zárt áprilisunk is lassan elballag. Hiányzunk ott, ahol a szolgálatunkat éltük. Hiányzik mindaz, amit a szolgálatunk nyújt.
Amit megélünk egyszer majd karcos élességgel lesz emlékezetes. Nyakig ülünk az ellentmondó állítások, a példás helytállások, a cinikus elhallgatások, a szolidaritás megrázó gesztusai, a képtelen mellébeszélések, a szerény hősiességek, a csendes, mindennapi bátorságok örvényében.
A vírus leckét ad. Próbára hívja a félelmeinket, a reményeinket, a rendezettségünket, a kitartásunkat, a valós céljainkat, a szeretetünket, az empátiánkat, az alkalmazkodó képességünket, s számos intézményi rendszer működésének mikéntjét.
Hónapok telnek míg újra találkozhatunk, s tehetjük újra amire szövetkeztünk. Nem tudom mikor jön el. De akkor elindulunk. S hiszem mindannyian ott leszünk.
Budapest, 2020. április 25.
minden jót, s jó egészséget kívánok baráti üdvözlettel Géza 2020-04-25
|
|
Körlevél
Kedves Önkéntes Társam!
A kórházakban látogatási tilalom van. Ez minden szolgálati helyünket érinti. A februári hálózati találkozónkon egyeztetett megállapodásunkkal összhangban az ágyszínházi segítő szolgálatunkat felfüggesztettük.
A kialakult járványügyi helyzetre való tekintettel, a fertőzések elkerülése érdekében a hálózati találkozóinkra sem kerül sor. Vigyázzatok magatokra, s teljes felelősséggel a környezetetekre is.
Az együttműködéseteket köszönöm. A viszontlátásig jó egészséget kívánok mindenkinek.
dr Balogh Géza 2020-03-16
|
|
Meghívó a februári találkozónkra
Kedves Önkéntes Társam! Szeretettel köszöntelek!
Az önkéntes szolgálatunk teljesítése érdekében megtartjuk a munkatervünk szerinti februári hálózati találkozónkat. Az összejövetelünkre február 28-án, pénteken kerül sor, melyet 17 órakor kezdünk, s kétórás programnak tervezünk.
Mindenekelőtt, összefűzzük a szolgálatunk helyszíneit, időpontjait, mentorait, önkénteseit, s egyeztetjük az influenza járvány miatti lehetőségeinket. A Heim Pál Gyermekkórházban végzett szolgálatunkról Szegfű Teréz és Nagy Noémi mentorok vezetésével, s az ott szolgálatot teljesítő önkéntesek segítségével konzultálunk, a tapasztalataink, élményeink, közös áttekintése érdekében. A Facebook-oldalunk lehetőségeiről Velkei Anita önkéntesünk ad tájékoztatást. Áttekintjük az 1%-os támogatásaink adottságait, módjait.
A cím változatlan; XIV. ker. Ond Vezér park 5/z, a Zugló TV székhelye, s az Alapítvány otthona. Kérlek, válaszolj, tudsz-e jönni a 06-30-45-66-369-es telefonszámon, vagy a gyermekvilag@freemail.hu levélcímen.
Budapest, 2020. február 18.
baráti üdvözlettel Géza 2020-02-18
|
|
A GYERMEKVILÁG-ÁGYSZÍNHÁZ Alapítvány 2020. évi munkaterve
A szolgálatunkkal a beteg gyermekek egészséges énjét támogatva, segítjük oldani a betegségtudatot, a hospitalizáció kialakulásából adódó feszültségeket. Így a közösségi létezés szolidáris jegyeinek érvényesítésével, játékkal, bábozással, kézműves foglalkozásokkal, zenei lehetőségekkel gazdagodnak, szélesednek, színesednek a diszkriminációtól mentes ápolási, gyógyítási kapcsolatok keretei. Az ép képességek élményével élénkül a beteg gyermekek önbecsülése. Az eredmény az, hogy a program segítségével mérséklődik az a trauma, melynek során megélik a kórházi kezelést, a kórtermekben eltöltött színtelen időt, a gyógyulás megpróbáltatásait, a fogyatékkal élés, a családi krízis, olykor szétesés pszichés terheit. A program következménye, hogy az érintett gyermekek optimálisabban birkózzanak meg a krízishelyzetükkel, a traumatikus élményeiket önálló aktivitással oldják fel. Erre építhető az a tudat, hogy a nehézségeikkel szembe nézve boldogulni tudnak, fel tudnak állni a kiszolgáltatott helyzetükből is.
Mindezzel hozzájárulunk az egészség-egyenlőtlenségek csökkentéséhez is. Az együttjátszás, a közösségi lét élményei lehetőséget teremtenek arra, hogy a - különböző korú, érdeklődésű, szociális hátterü, eltérő betegségadottságokkal küzdő - gyerekek egymással is megtalálják a hangot, s táguljanak az együttlét keretei.
A gyermekek olyan eszközöket, módszereket, technikákat sajátíthatnak el, ami leginkább illik a személyiségükhöz, és azok segítségükre lehetnek a mindennapokban, a nehézségeik leküzdésében. A betegellátást, olykor az új életvitelhez való alkalmazkodást is segítjük a kórházi tartózkodás üres óráinak, perceinek színesebbé, tartalmasabbá, s így elviselhetőbbé tétele által. Ez a szociális szerep értékes, és a szervezett, kiszámítható, rendszeres jellegében különleges eleme a kórházi lét mindennapjainak. Ez hangsúlyos jelentőségű úgy az érintett gyerekek, mind a szülők s a kórházi ápoló személyzet szemszögéből is.
Kiemelt figyelmet fordítunk
- az önkéntes fluktuáció kezelésére, új önkéntesek bevonására, akik a felkészítésük után kapcsolódhatnak be az Ágyszínházi program megvalósításába, - az önkéntes hálózat működtetésére, melynek során a szolgálat tapasztalatait folyamatosan összegezzük, az egyes szolgálati helyek adottságait közösen monitorozzuk, - az Ágyszínházi programhoz fűződő játék- és kézműves készlet frissítésére, mely érzékeny szerepet játszik a kórházi lét zárt terében a foglalkozások lehetséges minőségére.
A Gyermekvilág-Ágyszínház Alapítvány közel három évtizedes hagyományaira, eredményeire támaszkodva képviseljük és óvjuk az önkéntesség szerepével, fontosságával összefüggő értékeinket. Az alapcél szerinti közhasznú tevékenységünket építjük, gazdasági-vállalkozási tevékenységet kialakítani nincs módunk. A lehetőségeinket teljes mértékben kihasználva, kíséreljük megőrizni a Gyermekvilág-Ágyszínház Alapítvány közhasznú jogállását.
Az Ágyszínházi programban alapvető feladatunk az önkéntes munkánk színvonalának, megbízhatóságának megőrzése, a stabil alapokon nyugvó szolgálattételi kultúránk építése.
Az „Adj tíz percet az életedből” programjainkkal előmozdítjuk azt, hogy a résztvevők saját készítésű kézműves ajándékaikkal támogathatják a beteg gyerekeket. Az ötleteket, a tapasztalatokat átadjuk, az alapanyagokat biztosítjuk a kreatív segíteni vágyóknak.
A "Jóvátételi programban" való részvételünket folytatjuk, melynek segítségével az enyhébb bűncselekményeket elkövető fiataloknak lehetővé tesszük a külön magatartási szabályok alapján a jóvátételt azzal, hogy a felkészítésük után, segítő munkát vállalhatnak a kórházi szolgálattételükkel.
Az önkéntes hálózatunkat változatlanul a szervezett, termékeny együttműködésre, képzésre, az etikai elvárásaink betartására építjük. A támogatóink bizalmát megőrizzük.
Január 31. péntek
- a szolgálati beosztások, helyszínek, időpontok helyzetképe, a mentori megbízatások megerősítése,
- „Művészetterápia és a színek világa” – Füzesi-Kulcsár Szilvia, mentálhigiénés szakember, addiktológiai konzultáns,
- a Gyermekvilág-Ágyszínház Alapítvány 2020. évi munkaterve – dr. Balogh Géza
Február 28. péntek
- a szolgálati beosztások, helyszínek, időpontok helyzetképe,
- az 1%-os támogatásaink lehetőségei - dr. Balogh Géza - a Heim Pál Gyermekkórházban végzett szolgálatunk tapasztalatai – Szegfű Teréz, Nagy Noémi - a Facebook-oldalunk lehetőségei - Velkei Anita -
Március 27. péntek
- a szolgálati beosztások, helyszínek, időpontok helyzetképe,
- a Heim Pál kórházban végzett szolgálatunk tapasztalatai - Csorgol Istvánné. - a gyermekek által kedvelt húsvéti játékaink, kézműves ötletek- Cseke Miklós, játékmester.
Április 24. péntek
- a szolgálati beosztások, helyszínek, időpontok helyzetképe,
- áttekintés az előző hetek szolgálatának tapasztalatairól, élményeiről,
- a Madarász utcai Gyermekkórházban végzett szolgálatunk tapasztalatai – Raffer Ildikó
- az Alapítvány 2019. évi beszámolója, közhasznúsági melléklete – dr. Balogh Géza
Május 29. péntek
- a szolgálati beosztások, helyszínek, időpontok helyzetképe, - a SE 2. sz. Gyermekklinikán végzett szolgálatunk pozíciói - Singer Lili - a Heim Pál Kórházban végzett szolgálatunk pozíciói - Raj Erzsébet - az utóbbi hónapokban érkezett új animátorok beilleszkedésének tapasztalatai az önkéntes szolgálatunkba.
Június 26. péntek
- a szolgálati beosztások, helyszínek, időpontok helyzetképe,
- áttekintés az előző hetek szolgálatának tapasztalatairól, élményeiről,
- a János Kórházban végzett szolgálatunk tapasztalatai - Faragó Anna , - a nyári szolgálatunk adottságai. - Esetmegbeszélés: a kiégés megelőzése - dr Németh Tünde, gyermekorvos.
Szeptember 11. péntek
- a szolgálati beosztások, helyszínek, időpontok helyzetképe,
- a Heim Pál kórházban végzett szolgálatunk tapasztalatai – Fejes Melinda,
- áttekintés a nyári hetek szolgálatának tapasztalatairól, élményeiről.
Október 30. péntek
- a szolgálati beosztások, helyszínek, időpontok helyzetképe, - áttekintés az előző hetek szolgálatának tapasztalatairól, élményeiről,
- a XVI. ker. Értelmi Fogyatékosok Napközi Otthonában végzett szolgálatunk tapasztalatai – Baksa Zsuzsa
December 11. péntek
- felkészülés a karácsonyi szolgálatunkra,
- az Alapítvány karácsonyi ünnepsége.
Budapest, 2020-01-16
2020-02-02
|
|
|
|
|
|